OTRARIA – radionice s učenicima – Poličnik

U sklopu projekta „Očuvanje Tradicije Ribarstva i Akvakulture u Posedarju, Ražancu i Poličniku“ (OTRARIA), provodili smo edukativne radionice za učenike sedmih razreda. Radili smo sa sedmašima Osnovna škola Poličnik

Poličnik v1

Prva edukativna radionica za učenike OŠ Poličnik održali smo 10. studenog. Na ovoj radionici zajedno s učenicima pokušali smo nabrojiti što više morskih organizama, a učenicima posebno vješto ide nabrajanje riba. Spomenuli smo razne prilagodbe koje su morski organizmi razvili tijekom evolucije, a govorili smo i o važnoj ulozi akvakulture kada je riječ o smanjenju pritiska na morski ekosustav kroz ribolov.

Poličnik v2

Drugu radionicu u Poličniku proveli smo 17. studenog te su se učenici prihvatili primjene naučenog znanja od prošle radionice. Uz kratko ponavljanje, debatu i kviz posvetili smo se i kreativnom izražavanju – izradi stripa u kojem su glavni protagonisti dagnja, kamenica, ribar i škamp. Učenici su, raspoređeni u manje grupe, zajedno osmišljavali priču i tijek radnje, a u tome su im pomogla novostečena znanja o ribarstvu i akvakulturi.

Poličnik v3

Umjesto planiranog izleta u Novigrad koji smo morali otkazati radi unaprjeđenja postava Kuće Dežderatovica našim učenicima održali smo treću radionicu te doveli smo gošću predavačicu.

Treću radionicu u Poličniku proveli smo 8. prosinca te smo se posvetili dagnji – kako se hrani, gdje živi u prirodi i koji su izazovi u njenom uzgoju. Pobliže o samom školjkašu, kako se to postaje uzgajivačem i kako izgleda jedna godina u životu nekoga tko se bavu uzgojem školjaka, učenicima je približila gospođa Iva Šarlija Brkljača koja zajedno sa svojim ocem i cijelom obitelji brine o uzgajalištu daganja. Učenicima smo pokazali i dagnju izbliza pod lupom, sve njene dijelove, ako i ono čime se hrani u uzorku mora.

OTRARIA za cilj ima osigurati prepoznatljivost područja LAGUR-a Tri mora s naglaskom na područje Posedarja, Ražanca i Poličnika te njegovih lokalnih dionika (uzgajivača školjkaša, ribara i ostalih dionika u sektoru ribarstva) među stanovnicima i posjetiteljima tog kraja. Aktivnosti su usmjerene na učenike, mlade te ostalo lokalno stanovništvo i posjetitelje područja.

Projekt je prijavljen na natječaj u sklopu Mjere 2.2. Potpora vrednovanju, zaštiti i promociji kulturne – maritimne baštine te tradicije ribarstva i akvakulture u okviru provedbe Lokalne razvojne strategije u ribarstvu FLAG-a Tri mora za razdoblje 2014.-2020.

Ukupna vrijednost projekta je 30.583,53 € (230.431,59 kn), od čega je doprinos Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo 85% (25.996,00 €, odnosno 195.866,85 kn), a Republike Hrvatske 15% (4.587,53 €, odnosno 34.564,74 kn).

Projekt provodimo u partnerstvu s TZO Ražanac i OŠ Braća Ribar Posedarje

Voditeljica projekta: Barbara Čolić
Šifra projekta: ID_F3M-722-06
Sredstva: 30.583,53 €
Izvor financiranja: Europski fond za pomorstvo i ribarstvo (EFPR) (85%) i Republika Hrvatska (15%)

Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Društvo istraživača mora 20000 milja i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo.