Ne KLIMAjte palasturu! (2019)

"Ne KLIMAjte palasturu!" je edukativno-istraživački projekt Društva 20000 milja usmjeren na upoznavanje javnosti s manifestacijama klimatskih promjena u moru te istraživanju strogo zaštićene plemenite periske kojoj potencijalno prijeti izumiranju. U sklopu edukativnih aktivnosti projekta posjetili smo osnovnoškolce na Elafitima. Njima smo prenijeli svoje znanje i ljubav prema moru. Pričali smo s njima o klimatskim promjenama: Znaju li uopće što su one? Kako ih se može vidjeti i osjetiti? I kako na njih reagira morski okoliš te životinje, biljke i alge koje u njemu žive? O problemu izbjeljivanja koralja učenici su saznali kroz priču iz perspektive koralja zvanog Kora kojeg su njegovi prijatelji algice napustili jer ne vole vrućinu i „kiselo“ more. Svoju priču o pustolovinama i putovanjima podijelio je i Napuhanko koji je kao vrsta ribe koja voli topla mora odlučio se malo „ugurati“ i u Jadran. Brojne druge zgode i pričice podijelili smo s učenicima te im na taj...

Više

M.O.R.E. mora (2019)

M.O.R.E mora (Mladi za Očuvanje Raznolikog Ekosustava mora) je edukativni projekt orijentiran na izvaninstitucionalno obrazovanje za mlade sastavljena od kratkog kolegija Bioraznolikost Jadrana te terenskog istraživanja (prikupljanja podataka od strane mladih) za potrebe kreiranja edukativnog pomagala po njihovoj mjeri – edukativne ronilačke knjižice! Hrvatska obala Jadranskog mora je područje od iznimne biološke važnosti i atraktivna turistička destinacija. Status očuvanosti te obale i podmorja treba održati i poboljšati, no mnoge su prijetnje očuvanju biološke i krajobrazne raznolikosti – intenzivan turizam, nezakonita izgradnja, onečišćenje, neznanje. Društvo 20000 milja unazad nekoliko godina zalaže se i radi intenzivno zajedno s nekoliko organizacija da na otoku Silbi uspostavi istraživačko-edukcijski centar u kojem bi se provode razna biološka i ekološka istraživanja te edukacije za hrvatske i strane studente i učenike. U obalnim sredinama more je osnova života, stoga je odgovoran „suživota“ čovjeka i mora ekstremno potreban. Kako bi ta „suradnja“ bila duga, kvalitetna i održiva potrebno...

Više

Ne KLIMAjte perisku! (2019)

Ne KLIMAjte perisku! je edukativno-istraživački projekt usmjeren na upoznavanje javnosti s manifestacijama klimatskih promjena u moru te istraživanju strogo zaštićene plemenite periske kojoj potencijalno prijeti izumiranju. Upoznati s aktualnim događanjima, angažiranost javnosti raste – umanjivanjem utjecaja, prilagodbom i pripremljenošću na klimatske promjene. Plemenita periska je endemski i najveći školjkaš Mediterana te može narasti do 120 cm u visinu. Rasprostranjena je u čitavom Jadranu na sedimentnom dnu plitkih priobalnih područja, a mnogi od nas poznaju je pod različitim imenima: lostura, loščura, palastura. Ekološka uloga ove vrste je od iznimne važnosti zbog toga što filtrira i zadržava velike količine organske tvari iz suspendiranog detritusa što doprinosi povećanju prozirnosti morske vode. Uz to, pruža brojnim algama, spužvama, mnogočetinašima, mahovnjacima i ostalim beskralješnjacima tvrdu podlogu za kolonizaciju u područjima mekog morskog dna. Stoga na periskama često vidimo veliko bogatstvo života šarenih organizama. Osjetljiva je na iznimna zagađenja, mnoge jedinke stradaju zbog sidrenja, a još...

Više

Europska volonterska služba – projekt MENPA (2018)

EVS program je pod okriljem Erasmus+ programa Europske unije koji omogućava mladima iz cijele Europe da volontiraju, uče, putuju i unaprjeđuju svoje socijalne i stručne vještine volontiranjem u drugoj zemlji. Ovim programom Društvo je na period od nekoliko mjeseci ugostilo volonterku Carolinu u projekt Marine Ecology and Nature Protection in Adriatic. Ovim projektom Carolina je postala sastavni dio Društva te je sudjelovala u svim aktivnostima udruge, od edukativnih projekata do onih istraživačkih. Kao veliki ljubitelj i poznavatelj morskih pasa upotpunila je naš edukativni program te održala brojna predavanja mladim studentima iz Hrvatske i cijelog svijeta o svom području interesa, te im također prezentirala brojne opcije uključivosti u rad udruga i organizacija kroz volontiranje, poput programa EVS. Također svojim kreativnim doprinosom upotpunila je promotivne i edukativne materijale, te svoje aktivnosti zaokružila serijom blogova o svom iskustvu u Hrvatskoj. (izbornik BLOG): EVS Projekt MENPA: Blog (1) – The adventures of 20000 Leagues:...

Više

Od mora do knjižnice (2017)

U sklopu edukativnog projekta "Od mora do knjižnice" održane su serije predavanja i radionica za učenike nižih rasreda osnovnih škola na razne tematike: Duboko more, Ribe i ribarstvo te Otpad u moru – plastika i mikroplastika. Ove radionice održane su u knjižnicama gradova i naselja Zadarske županije – u Obrovcu, Sali na Dugom otoku i Silbi. Učenici su kroz interaktivno predavanje, radionicu i zanimljive igre dobili priliku upoznati se brojnim zanimljivim činjenicama i opasnostima koje more krije. Obrovac Sali Projekt je financiran od strane Zadarske županije.

Više