Zajedno protiv morskog otpada – Čiste luke, čisto more! (2020 – 2021)

„Čiste luke, čisto more“ projekt je unutar inicijative „Zajedno protiv morskog otpada“ sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kojeg su članovi Društva provodili u 2020. i 2021. godini. Kroz projekt i čišćenjem lokalnih lučica od otpada na otocima Olib, Silba i Ist se pristupilo kako uklanjanju otpada iz tih lučica tako i edukaciji otočana o opasnostima koje od otpada u moru prijete. Lučice na ovim otocima od velikog su značaja lokalnom stanovništvu. Količine otpada u njima su zamjetne, ponajviše zbog svoje pozicije otvorenosti prema vjetrovima. Ove lučice su također važne za očuvanje prirode s obzirom na to da se nalaze se na područjima koje su dio Natura 2000 ekološke mreže (HR3000053 Silba – podmorje; HR3000052 Olib – podmorje; HR3000063 Prolaz između Zapuntela i Ista). Područja poput lučica nažalost mogu postati i sama izvorišta otpada. S dugogodišnjim istraživalačkim i edukacijskim iskustvom poučeni smo da je najvažniji dio pokretanja...

Više

Zajedno protiv morskog otpada – “Lov” na mreže duhova (2020-2021)

„Lov na mreže duhova“ projekt je unutar inicijative „Zajedno protiv morskog otpada“ sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kojeg su članovi Društva provodili u 2020. i 2021. godini. Atraktivne ribolovne pozicije se nalaze u blizini vrijednog koraligenskog staništa a za sobom povlače veću učestalost gubitka ribolovnog alata. Negativan utjecaj izgubljenog ribolovnog alata je poznat: zaplitanje i stradavanje morskih organizma, prekrivanje, zagušivanje te trganje pridnenih organizama, uništavanje staništa, upetljavanja ronioca. Na području provedbe projekta, odnosno sjeveru zadarskog akvatorija, nalazi se nekoliko područja od iznimne biološke važnosti koji su dio Natura 2000 ekološke mreže (HR3000054 Premuda – vanjska strana; HR3000060 More oko otoka Škarda; HR3000061 Plićine oko Maslinjaka, Vodenjaka, Kamenjaka; HR4000025 Silbanski grebeni, HR3000053 Silba – podmorje; HR3000052 Olib – podmorje; HR3000063 Prolaz između Zapuntela i Ista).  Vrijeme potrebno za ispravnu detekciju položaja i lokacije nekog izgubljenog ribolovnog alata je zahtjevno, a organizacija zarona uklanjanja takvih prijetnja kompleksna. Sastancima s ribarima dobili...

Više

Čišćenje uvale Čuške dumboke u Parku prirode Telašćica nakon velike poplave 2017. (2019-2020)

Čišćenje uvale Čuške dumboke u Parku prirode Telašćica nakon velike poplave 2017. naziv je projekta koji je uz akcije čišćenja podmorja uvale Čuška dumboka uključivao provođenje edukativnih radionica u Osnovnoj školi „Petar Lorini“ u Salima te izložbu fotografija u Saljskoj knjižnici. S obzirom na stvarno dug niz stavi i stvarčica koje smo uspješno priveli kraju završetkom projektnog razdoblja krenimo slijedom od početka! Začetak cijele ideje o potrebi za akcijom čišćenja podmorja uvale Čuške dumboke proizašao je iz tužnih prizora kojih se vjerujemo i dan danas većina prisjeća. Bilo je to 11. rujna 2017. godine… Dan kada je na cijelu hrvatsku obalu pala toliko velika količina padalina da je voda tvoreći bujice satima nosila sve pred sobom usput poplavljujući mnoge domove, podrume, objekte i sl. Unutar Parka prirode Telašćica također će taj dan ostati zapamćen, jer je tog dana uvala Čuška dumboka nesretnim slučajem okolnosti postala „podvodno odlagalište otpada“. Zbog njena...

Više

Silba blista kad je čista! (Akcija čišćenja i monitoringa otpada na morskom dnu na Silbi)

Silba blista kad je čista! naziv je edukativno-istraživačkog projekta kojega je Društvo, u suradnji sa svim zainteresiranim pripadnicima šire javnosti i svojim projektnim partnerima, provodilo na otoku Silbi. Prije svega, smatramo važnim istaknuti kako su svi postignuti ciljevi rezultat volje, želje, rada i zajedništva svih sudionika ovog projekta. Kroz niz aktivnosti koje smo marljivo i vođeni onom: „Svi za jednog, jedan za sve!“ provodili, omogućili smo si zagarantirani uspjeh kojega se i danas rado sjećamo! No, sad krenimo od početka… ? Odlučili smo se na provođenje dvostrukih akcija čišćenja otpada s morskog dna triju uvala otoka Silbe te monitoringa istoga. Svrha toga bila je utvrditi i usporediti količinu otpada na morskom dnu koja je prisutna prije sezone nautičkog turizma te količinu otpada koja je prisutna nakon turističke sezone. Uvale su odabrane na temelju želja i potreba lokalnog stanovništva – uvala Sv. Ante, uvala Južni porat i uvala Lojišće. Nakon što...

Više

Rasvijetlimo podmorje Silbe! (2018)

Edukativno istraživački projekt "Rasvijetlimo podmorje Silbe!" proveli smo povodom Svjetskog dana zaštite životinja i Svjetskog dana zaštite staništa na Silbi obilježujući ga kroz istraživačke aktivnosti inventarizacije infralitoralne stepenice Silbanskih grebena s Udrugom BIUS, te testiranjem "squid - pop" metodologije za mjerenje stope predacije. Također smo proveli edukativnu radionicu za osnovnoškolce Silbe na temu bioraznolikosti koju su predvodili studenti iz Grupe za biologiju mora iz udruge BIUS - Udruga studenata biologije. Učenike smo na interaktivan način educirali o raznim ali čestim vrstama u podmorju Jadrana, te s kojima se se i oni možda sreli ali nisu o njima puno znali. Također smo im prenijeli znanje o potencijalnim prijetnjama koje prijete tim organizmima u vidu klimatskih promjena, zagađenja, invazivnih vrsta i sl. Priprema za squid-pop -- Štapići s komadićima sušenog plašta liganja koji se postavljaju na transektima, te se prati predacija na komadiće mesa u pravilnim vremenskim razmacima Nakon toga otvorili smo...

Više