Zajedno protiv morskog otpada – Čiste luke, čisto more! #2 (2021 – 2022)

„Čiste luke, čisto more! #2“ nastavak je uspješnog projekta Društva 20000 milja unutar inicijative „Zajedno protiv morskog otpada“ . Projektom se željela postići porast u osviještenosti opće javnosti o problemu otpada u morskom okolišu, povećanje brige o zaštiti morskog okoliša te poticanje na promišljanje o rješavanju tog problema i načinima na koje svatko može doprinijeti smanjenju otpada koji završi u moru Kroz projekt su se održale akcije čišćenja podmorja na otoku Iloviku, Susku i trajektnog pristaništa na otoku Istu kojima se pristupilo problemu uklanjanja otpada iz podmorja, ali i edukaciji otočana o opasnostima koje otpad u moru može izazvati. Luke su na otocima od velikog značaja za lokalno stanovništvo te zbog velikog korištenja, neadekvatnog odlaganja otpada ili otvorenosti prema vjetrovima mogu postati nakupljališta/izvorišta otpada te ih je potrebno čistiti, održavati i zaštiti od antropogenih utjecaja Kroz dugogodišnje istraživačko i edukacijsko iskustvo prepoznali smo kako je najvažniji dio pokretanja projekta samo...

Više

Zajedno protiv morskog otpada – Za vale bez šporkice! (2021 – 2022)

"Za vale bez šporkice!" je projekt unutar inicijative "Zajedno protiv morskog otpada" sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kojeg su članovi Društva provodili u 2021. i 2022. godini Provedbom projekta podizala se razina svijesti opće javnosti o problemu otpada u morskom okolišu, bilo da se radi o naplavnom otpadu ili onom na morskom dnu, kako bi se povećala briga o zaštiti morskog okoliša te potaknulo razmišljanje o tome kako svaki pojedinac može pridonijeti rješavanju ovog problema. Koncentrirali smo se na otoke i edukaciju lokalnog stanovništva te posjetitelja na otoku Ižu, Olibu, Silbi i Premudi. Otočne uvale predstavljaju veliki značaj, ali to često ne znači da postoji adekvatna briga za iste te se u njima otpad nakuplja, a tada mogu postati i izvorišta otpada. U ovim sredinama more predstavlja osnovu života, stoga je odgovoran „suživota“ čovjeka i mora ekstremno potreban. Kako bi se suživot mogao ostvariti i održati...

Više

Društvo predstavilo projekt “Misli (na) plavo” i incijativu ZPMO na konferenciji o znanju o moru na otoku Krku

Sudjelovali smo na konferenciji "Pismenost (poznavanje i razumijevanje funkcioniranja ekosustava Jadranskog mora" koja se održala na otoku Krku, od 9-og do 11-og rujna 2021. godine. Znanstveno - stručni skup organizirali su udruga Eko - Kvarner te Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, a suorganizator bio je grad Krk. Konferencija je održana s ciljem razmatranja razine pismenosti o oceanima, s koncentracijom na jadransko more te negativnim utjecajima koje ljudske djelatnosti i klimatske promejene mogu imati na morske ekosustave. Poseban naglasak konferencije bio je na razmatranju stanja pismenosti u školskoj populaciji te na provođenju plavog gospodarstva na području Republike Hrvatske. Jadran je poluzatvoreno i plitko more te je izrazito osjetljivo na sve intnezivnije utjecaje ljudskih aktivnosti od turizma, ribarstva, pomorskog prometa, marikulture, eksploatacije ugljikovodika, ali i snažne utjecaje koje donose klimatske promjene. Razumijevanje povezanosti funkcioniranja svih procesa more-kopno odnosno temeljna znanja o povezanosti Jadrana i Sredozemnog mora kroz cjelovito...

Više

Kako bismo imali “vale bez šporkice” Društvo 20000 milja postavilo svoje kante za prikupljanje naplavnog otpada na Iž i na Olib te radilo edukaciju nautičara

"Za vale bez šporkice!" je novi projekt unutar inicijative "Zajedno protiv morskog otpada" sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitiu okoliša i energetsku učinkovitost kojeg su članovi Društva provodili u 2021. godini Provedbom projekta pokušali smo podići razinu svijesti opće javnosti o problemu otpada u morskom okolišu, bilo da se radi o naplavnom otpadu ili onom na morskom dnu, kako bi se povećala briga o zaštiti morskog okoliša te potaknulo razmišljanje o tome kako svaki pojedinac može pridonjeti rješvanju ovog problema. Koncentrirali smo se na otoke i edukaciju lokalnog stanovništva te posjetitelja na otoku Ižu, Olibu, Silbi i Premudi. Otočne uvale predstavljaju veliki značaj, ali to često ne znači da postoji adekvatna briga za iste te se u njima otpad nakuplja, a tada mogu postati i izvorišta otpada. U ovim sredinama more predstavlja osnovu života, stoga je odgovoran „suživota“ čovjeka i mora ekstremno potreban. Kako bi se suživot mogao ostvariti i održati...

Više

Društva 20000 milja u nastavak uspješnog projekta „Čiste luke, čisto more!“ na Iloviku, Susku i ponovno na Istu

Projektom se želi postići porast u osviještenosti opće javnosti o problemu otpada u morskom okolišu, povećanje brige o zaštiti morskog okoliša te poticanje na promišljanje o rješavanju tog problema i načinima na koje svatko može doprinijeti smanjenju otpada koji završi u moru Kroz projekt su se održale akcije čišćenja podmorja na otoku Iloviku, Susku i trajektnog pristaništa na otoku Istu kojima se pristupilo problemu uklanjanja otpada iz podmorja, ali i edukaciji otočana o opasnostima koje otpad u moru može izazvati. Luke su na otocima od velikog značaja za lokalno stanovništvo te zbog velikog korištenja, neadekvatnog odlaganja otpada ili otvorenosti prema vjetrovima mogu postati nakupljališta/izvorišta otpada te ih je potrebno čistiti, održavati i zaštiti od antropogenih utjecaja Kroz dugogodišnje istraživačko i edukacijsko iskustvo prepoznali smo kako je najvažniji dio pokretanja projekta samo utvrđivanje postojećeg problema i suradnja s loklanim stanovništvom na rješavanju istog. Kroz razgovor s lokalnim stanovništvom, utvrdili smo kako...

Više