Društvo predstavilo projekt “Misli (na) plavo” i incijativu ZPMO na konferenciji o znanju o moru na otoku Krku

Sudjelovali smo na konferenciji "Pismenost (poznavanje i razumijevanje funkcioniranja ekosustava Jadranskog mora" koja se održala na otoku Krku, od 9-og do 11-og rujna 2021. godine. Znanstveno - stručni skup organizirali su udruga Eko - Kvarner te Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, a suorganizator bio je grad Krk. Konferencija je održana s ciljem razmatranja razine pismenosti o oceanima, s koncentracijom na jadransko more te negativnim utjecajima koje ljudske djelatnosti i klimatske promejene mogu imati na morske ekosustave. Poseban naglasak konferencije bio je na razmatranju stanja pismenosti u školskoj populaciji te na provođenju plavog gospodarstva na području Republike Hrvatske. Jadran je poluzatvoreno i plitko more te je izrazito osjetljivo na sve intnezivnije utjecaje ljudskih aktivnosti od turizma, ribarstva, pomorskog prometa, marikulture, eksploatacije ugljikovodika, ali i snažne utjecaje koje donose klimatske promjene. Razumijevanje povezanosti funkcioniranja svih procesa more-kopno odnosno temeljna znanja o povezanosti Jadrana i Sredozemnog mora kroz cjelovito...

Više

Sudjelovali smo na radionici Plavog svijeta i predstavili našu inicijativu ZPMO

Sudjelovali smo na dvodnevnoj radionici "Prikupljanje podataka o morskom otpadu u Hrvatskoj", u organizaciji projekta ECOSS u suradnji Plavog svijeta s organizacijom Ocean Conservancy za vikend povodom Svjetskog dana zaštite okoliša. Radionica je održana u Velom Lošinju, gdje smo se družili s brojnim kolegicama i kolegama koji su uključeni u problematiku morskog otpada, a sve u organizaciji Blue World Institute. U sklopu radionice predavanje o našoj inicijativi Zajedno protiv morskog otpada je održala Sanja Stipić. U predavanju je dala pregled djelovanja Društva na području otpada u moru s naglaskom na projekte koje trenutno provodimo uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji od početka prati našu inicijativu. Poseban naglasak dan je na projekt Čiste luke, čisto more u sklopu kojeg će se ove godine neke aktivnosti odvijati i na području Primorsko - goranske županije - Ilovik, Susak i Lošinj. Fotografije: Sanja Stipić Posjetili smo i oporavilište za morske...

Više

Zajedno protiv morskog otpada – Čiste luke, čisto more! (2020 – 2021)

„Čiste luke, čisto more“ projekt je unutar inicijative „Zajedno protiv morskog otpada“ sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kojeg su članovi Društva provodili u 2020. i 2021. godini. Kroz projekt i čišćenjem lokalnih lučica od otpada na otocima Olib, Silba i Ist se pristupilo kako uklanjanju otpada iz tih lučica tako i edukaciji otočana o opasnostima koje od otpada u moru prijete. Lučice na ovim otocima od velikog su značaja lokalnom stanovništvu. Količine otpada u njima su zamjetne, ponajviše zbog svoje pozicije otvorenosti prema vjetrovima. Ove lučice su također važne za očuvanje prirode s obzirom na to da se nalaze se na područjima koje su dio Natura 2000 ekološke mreže (HR3000053 Silba – podmorje; HR3000052 Olib – podmorje; HR3000063 Prolaz između Zapuntela i Ista). Područja poput lučica nažalost mogu postati i sama izvorišta otpada. S dugogodišnjim istraživalačkim i edukacijskim iskustvom poučeni smo da je najvažniji dio pokretanja...

Više

Zajedno protiv morskog otpada – “Lov” na mreže duhova (2020-2021)

„Lov na mreže duhova“ projekt je unutar inicijative „Zajedno protiv morskog otpada“ sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kojeg su članovi Društva provodili u 2020. i 2021. godini. Atraktivne ribolovne pozicije se nalaze u blizini vrijednog koraligenskog staništa a za sobom povlače veću učestalost gubitka ribolovnog alata. Negativan utjecaj izgubljenog ribolovnog alata je poznat: zaplitanje i stradavanje morskih organizma, prekrivanje, zagušivanje te trganje pridnenih organizama, uništavanje staništa, upetljavanja ronioca. Na području provedbe projekta, odnosno sjeveru zadarskog akvatorija, nalazi se nekoliko područja od iznimne biološke važnosti koji su dio Natura 2000 ekološke mreže (HR3000054 Premuda – vanjska strana; HR3000060 More oko otoka Škarda; HR3000061 Plićine oko Maslinjaka, Vodenjaka, Kamenjaka; HR4000025 Silbanski grebeni, HR3000053 Silba – podmorje; HR3000052 Olib – podmorje; HR3000063 Prolaz između Zapuntela i Ista).  Vrijeme potrebno za ispravnu detekciju položaja i lokacije nekog izgubljenog ribolovnog alata je zahtjevno, a organizacija zarona uklanjanja takvih prijetnja kompleksna. Sastancima s ribarima dobili...

Više

Čišćenje uvale Čuške dumboke u Parku prirode Telašćica nakon velike poplave 2017. (2019-2020)

Čišćenje uvale Čuške dumboke u Parku prirode Telašćica nakon velike poplave 2017. naziv je projekta koji je uz akcije čišćenja podmorja uvale Čuška dumboka uključivao provođenje edukativnih radionica u Osnovnoj školi „Petar Lorini“ u Salima te izložbu fotografija u Saljskoj knjižnici. S obzirom na stvarno dug niz stavi i stvarčica koje smo uspješno priveli kraju završetkom projektnog razdoblja krenimo slijedom od početka! Začetak cijele ideje o potrebi za akcijom čišćenja podmorja uvale Čuške dumboke proizašao je iz tužnih prizora kojih se vjerujemo i dan danas većina prisjeća. Bilo je to 11. rujna 2017. godine… Dan kada je na cijelu hrvatsku obalu pala toliko velika količina padalina da je voda tvoreći bujice satima nosila sve pred sobom usput poplavljujući mnoge domove, podrume, objekte i sl. Unutar Parka prirode Telašćica također će taj dan ostati zapamćen, jer je tog dana uvala Čuška dumboka nesretnim slučajem okolnosti postala „podvodno odlagalište otpada“. Zbog njena...

Više