Održali smo radionicu za razvoj i osmišljavanje edukativnog programa ŠKOLARCI MISLE (NA) PLAVO

U sklopu projekta „Misli (na) plavo” održana je radionica za razvoj i osmišljavanje edukativnog sadržaja za popularizaciju STE(A)M područja kroz prizmu znanosti o moru i tehnologije među školarcima. 22., 23. i 24. siječnja 2022. održali smo radionicu za razvoj i osmišljavanje edukativnog programa "Školarci misle (na) plavo", koji ćemo provoditi s učenicima osnovnoškolskog uzrasta (7. i 8. razred) u sedam županija - Osječko-baranjskoj, Brodsko-posavskoj, Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj, Ličko-senjskoj županiji, Zadarskoj i Šibensko-kninskoj županiji. Cilj ovog programa je podizanje razine znanja te poticanje razvijanje svijesti o zaštiti morskog okoliša, važnosti znanja o moru, prirodoznanstvenoj i “oceanskoj” pismenosti kod učenika osnovnoškolskog uzrasta. Trodnevna radionica provedena je na već postojećim okvirima edukativnih programa Društva 20000 milja, no bilo je potrebno osmisliti inovativne segmente za provedbu programa s kamp prikolicom. Na radionici su nam se pridružili i projektni partneri – Sveučilište u Zadru, Udruga Aurelia, Udruga studenata biologije BIUS, udruga Mavena – 36 njezinih čuda i...

Više

Održali smo radionicu za pripremu edukativne izložbe fotografija “MORSKI PUT”

U sklopu projekta „Misli (na) plavo” održana je radionica za razvoj i osmišljavanje edukativnog sadržaja interaktivne izložbe fotografija "Morski put" Održali smo jednodnevnu radionicu za pripremu provedbe edukativne interaktivne izložbe, kojom će se poboljšati već postojeći sadržaj Društva 20000 milja i osmisliti novi edukativni segmenti prilagođeni ciljanoj primjeni u ruralnim i otočnim zajednicama. Na radionici smo osmislili motive koji će se protezati kroz izložbu te smo smišljali prateće edukativne tekstove. Također, vodili smo računa o načinima praćenja učinkovitosti, evaluacije programa i održivosti. U sklopu aktivnosti 3.4. Razvoj edukativnog sadržaja u obliku interaktivnih izložbi fotografija sa svrhom popularizacije znanosti o moru među općom populacijom održana je jedna jednodnevna radionica 21. siječnja 2022. u Zadru. U sklopu radionice, a timskim radom u grupama smo osmišljavali motive za fotografije koje će pratiti temu STEM-a stoga je svaka skupina dobila "jedno slovo" za koje je trebala razmotriti koje motive uloviti fotoaparatom te kako ih...

Više

Održali smo radionicu za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva “OCD-ovi MISLE (NA) PLAVO”

U sklopu projekta „Misli (na) plavo” održana je radionica za razvoj i osmišljavanje edukativnog sadržaja za popularizaciju STE(A)M područja kroz prizmu znanosti o moru i tehnologije među mladima. Radionica je održana 20. siječnja 2022. u prostorijama u kojima djeluje Društvo 20000 milja u Zadru, a okupilo je članove Društva i predstavnike partnerskih organizacija - Sveučilište u Zadru, Udruga za očuvanje bioraznolikosti Aurelia, Udruga studenata BIUS, Udruga Mavena i 36 njezinih čuda te Umjetnička organizacija Silba Environment Art (partneri na projektu) i druge predstavnike OCD-ova (Eko Zadar, Pokret otoka, ...). Cilj radionice bio je ojačati kapacitete organizacija civilnog društva kroz predstavljanje rada i primjera dobre prakse partnera na projektu Misli (na) plavo. Radionica je održana u sklopu aktivnosti 1.1. Radionice jačanja "soft" vještina, razmjene znanja i vještine poučavanja te se radi o prvoj od dvije radionice u sklopu aktivnosti. Radionica se održala uživo u prostorijama u kojima djeluje Društvo 20000 milja...

Više

Prva provedba programa “MLADI MISLE (NA) PLAVO” na Silbi

U sklopu projekta „Misli (na) plavo" na Silbi je održana prva provedba edukativnog programa za mlade "MLADI MISLE (NA) PLAVO". Od srijede do nedjelje (20. do 24. listopada), ugostili smo 15 učenika Srednje škole Obrovac koji su nam bili sudionici prve provedbe tripartitnog edukativnog programa MLADI MISLE (NA) PLAVO koji smo provodili na Silbi. Uz red igara, predavanja, praktičnih vježbi zajedno smo savladali sedam principa #oceanliteracy kroz popularizaciju važnosti STE(A)M-a u tome. Zajedno smo učili kako mi utječemo na more i kako ono na nas te se nadamo da će našim korisnicima ovo iskustvo ostati dugo u pozitivnom sjećanju te će kroz svoj život nastaviti misliti (na) plavo. Cilj provedbe programa je podizanje razine znanja i razvijanja svijest o zaštiti morskog okoliša, važnosti znanja o moru, prirodoznanstvenoj i „oceanskoj pismenosti“ kroz STE(A)M. Upoznavanje učenika s konceptom globalnih ciljeva održivosti s posebnim naglaskom na cilj 14 Očuvanje vodenog svijeta (SDG 14...

Više

Održali smo radionicu za razvoj i osmišljavanje edukativnog programa MLADI MISLE (NA) PLAVO

U sklopu projekta „Misli (na) plavo" održana je radionica za razvoj i osmišljavanje edukativnog sadržaja za popularizaciju STE(A)M područja kroz prizmu znanosti o moru i tehnologije među mladima. Radionica je održana 15., 16. i 17. listopada, u prostorijama u kojima djeluje Društvo 20000 milja u Zadru a okupilo je, uz članove Društva i predstavnike partnerskih organizacija i srednjoškolske formalne edukatore, kako bi zajedničkim snagama radili na nacrtu edukativnog programa za popularizaciju STE(A)M područja kroz prizmu znanosti o moru i tehnologije među mladima. Također se na radionici osmišljavao mobilnih edukativnih postava u ronilačkom brodu (koji je ustupljen na korištenje za potrebe projekta) i u kamp prikolici koja se nabavlja u sklopu projekta a služit će za edukaciju velikog broja djece o važnosti mora diljem Hrvatske. Prvi dan radionice posvetili smo projektu, viziji programa, nabavi opreme i njenom korištenju kroz projektne aktivnosti Drugi dan smo se posvetili odgojno - obrazovnim ishodima programa...

Više