Čišćenje uvale Čuške dumboke u Parku prirode Telašćica nakon velike poplave 2017. (2019-2020)


Čišćenje uvale Čuške dumboke u Parku prirode Telašćica nakon velike poplave 2017. naziv je projekta koji je uz akcije čišćenja podmorja uvale Čuška dumboka uključivao provođenje edukativnih radionica u Osnovnoj školi „Petar Lorini“ u Salima te izložbu fotografija u Saljskoj knjižnici.


S obzirom na stvarno dug niz stavi i stvarčica koje smo uspješno priveli kraju završetkom projektnog razdoblja krenimo slijedom od početka!


Začetak cijele ideje o potrebi za akcijom čišćenja podmorja uvale Čuške dumboke proizašao je iz tužnih prizora kojih se vjerujemo i dan danas većina prisjeća. Bilo je to 11. rujna 2017. godine… Dan kada je na cijelu hrvatsku obalu pala toliko velika količina padalina da je voda tvoreći bujice satima nosila sve pred sobom usput poplavljujući mnoge domove, podrume, objekte i sl. Unutar Parka prirode Telašćica također će taj dan ostati zapamćen, jer je tog dana uvala Čuška dumboka nesretnim slučajem okolnosti postala „podvodno odlagalište otpada“. Zbog njena karakterističnog oblika i zbog blizine neodgovarajuće saniranog odlagališta otpada, bujica vode je u uvalu donijela velike količine otpada, blata, sedimenta i zemlje koji neminovno ugrožavaju krajobraznu ljepotu podmorja ove specifične uvale te živi svijet u njoj. Kako bi se povratila stabilnost bioloških zajednica unutar nepogodom pogođene uvale te kako bi se spriječila daljnja degradacija otpada koji se našao na morskom dnu, primarno se fokusirajući na plastiku, jedan od ciljeva ovog projekta bio je provođenje višednevnih akcija čišćenja podmorja. Bitno je istaknuti kako je u uvali do sada organizirano već nekoliko akcija čišćenja, no zbog velike količine otpada u moru koji svako toliko „niče“ iz sedimenta svejedno smo se odlučili na ove, Čuškoj jako vrijedne, akcije. Akcije čišćenja održane su tijekom rujna i listopada, u post-sezonskom dijelu godine, kako bi uspješno uklonili i eventualni otpad koji je u more došao putem nautičkog turizma, inače razvijenog unutar uvale Čuška dumboka. Članovi Društva zajedničkim su snagama uz pomoć djelatnika Parka prirode Telašćica te pripadnika UPA Rostrum Split i BIUS – Udruga studenata biologije napravili još jedan korak dalje, tako se približavajući cilju da uvala Čuška dumboka opet bude čista te joj se vrati stari sjaj!Slijedom vremenskih okvira u vidu provedbe željenih aktivnosti, po završetku višednevnih akcija čišćenja podmorja, članovi Društva ponovno su sjeli u učeničke klupe, no ovaj put u klupe Osnovne škole „Petar Lorini“ na Sale sa svrhom provođenja interaktivnih radionica prilagođenih osnovnoškolskim učenicima. Cilj istih ponajviše je bio informiranje „mlađih i najmlađih“ o vrijednostima i smislu zaštićenih područja – jer ipak im je jedno na dohvat ruke (Park prirode Telašćica), problematici otpada u moru, načinu smanjenja korištenja plastike – posebice proizvoda načinjenih od jednokratne plastike, mogućnostima ponovne uporabe i prenamjene te smjernicama za pravilno odlaganje otpada. Edukacija osnovnoškolskih učenika provela se u obliku tripartitnog programa koji je uključivao izlaganje triju cjelina čija je materija bila zajednička – morsko zaštićeno područje, Park prirode Telašćica. Tema prvih radionica bila je „Bioraznolikost mora“ gdje je u dvije radionice više od 50-tak učenika sudjelovalo u interaktivnom predavanju, zanimljivim igrama i kvizu znanja nakon kojeg su najuspješnije skupine dobile i prigodne nagrade. Tema druge radionice bila je „Otpad u moru“, a radionica je uz igre i kviz znanja bila popraćena i pravim malim monitoringom otpada gdje su učenici uz pomoć svojih mentora (članova Društva) uspješno razvrstali, identificirali i popisali otpad koji se nalazio unutar triju uzoraka sedimenta sakupljenih na plažama u Zadarskoj županiji. Treća i posljednja radionica bila je orijentirana na pregled svega naučenog uz naglasak na aktivnosti koje su prevedene u sklopu projekta na području koji je jako blizak učenicima – Park prirode Telašćica i uvala Čuška dumboka.Nakon uspješno provedenih višednevnih akcija čišćenja podmorja uvale Čuška, uvale koja je pretrpjela riječima neopisiv ekocid, nakon izloženih predavanja i niza veselih trenutaka koji su nam obilježili vrijeme provedeno u Osnovnoj školi „Petar Lorini“ slijed događaja bio je priprema izložbe fotografija u prostoru knjižnice u Salima. Izložba je organizirana ponajviše s ciljem podizanja svijesti lokalnog stanovništva na temelju izloženih fotografija koje govore više od tisuću riječi, a nastale su na tijekom mnogih akcija čišćenja u Čuškoj, ne samo onih organiziranih od strane Društva. Fotografije su uprave te koje su omogućile da se trajno zabilježi stanje uvale Čuška dumboka prije, za vrijeme i nakon provedenih akcija čišćenja te ih smatramo jakim vizualnim alatom. Također, izložba je uz sve navedeno velika zahvala i pohvala svim sudionicima koji su pomogli da uvala Čuška dumboka dobije priliku ponovno obnoviti svoju nekadašnju ljepotu.Po završetku, samo još možemo istaknuti kako zadovoljni zbog ostvarivanja novih partnerstava i jačanja već postojećih sa osmjehom na licu čekamo sljedeću suradnju!


Hvala svim projektnim partnerima!Ovaj je projekt proveden uz financijsku podršku Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Zadarske županije. Sadržaj je u isključivoj odgovornosti udruge Društvo istraživača mora 20000 milja i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Fonda za zaštitu okoliša i enegetsku učinkovitost i Zadarske županije.