Čistili smo lučice za čisto more i na Istu!

U sklopu novog projekta unutar inicijative “Zajedno protiv morskog otpada”, pod nazivom “Čiste luke, čisto more!” svoje ljetne aktivnosti proveli smo posljednji put u 2020. toj i to na otoku na kojem još nismo bili – IST!


U srijedu 19. kolovoza rano ujutro smo prvi put posjetili Ist te prelaskom s jedne strane otoka na drugu, na kojem smo imali dogovor sastanak s članovima Udruge mladih Ista, shvatili smo da je Ist potpuno drugačiji od Silbe i Oliba – za vikend smo tek saznali koliko zapravo drugačiji. Šetnjica i upoznavanje otoka, pripremni razgovori oko logistike čišćenja i postavljanja izložbe su rješeni u ugodnoj atmosferi te smo se vratili u našu ljetnu bazu na Silbi iščekivajući i pripremajući se za posljednju u nizu aktivnosti iz ljetnog đira projekta “Čiste luke, čisto more!”U subotu 22. kolovoza ukrcali smo sve potrebne stvari i opremu dovoljnu za dvije akcije čišćenja na ronilački brod i zaputili se prema Istu. Savršeno dobro vrijeme, mirno more dočekalo nas je u ugodnoj vožnji dok prolazimo kraj predivnih Grebena. Na Istu nas je u uvali Kosirača (sjeverna uvala na otoku) dočekala već razbuđena i opremljena ekipa iz UMIT, podijelili smo im rukavice i vreće te su se odmah “bacili na posao” dok smo mi pripremali svoju ronilačku opremu. Također, imali smo i dobru organiziranu podršku na kopnu. Kada smo zaronili, situacija na prvu u podmorju je bila očekivana – tu i tamo koji tepih, ostatci konopa, boca i stari metalni ostatci davno odbačenih dijelovi strojeva koji su poruzinavili do neprepoznatljivosti. No, onda smo nažalost zašli u područje koje nas je zaprepastilo! Ogromne količine otpada – plastične boce, limenke, potplati od cipela, i robe za opremiti nekoliko ormara – sve skriveno u rubnim dijelovima naselja posidonije koja je “zaustavila” taj otpad nakon što je nanesen u lučicu. Potrudili smo se skupiti što više toga, no iznova i iznova bismo nailazili na sve više i više otpada na tako malom području. Kada je došlo vrijeme za izron, na površini smo imali što vidjeti – članovi UMIT i naša kopnena podrška su iz najplićeg dijela uvale izvukli gotovo jednako otpada kao i mi uz desetak guma i drugih većih predmeta. Akcija u Kosirači je bila vrlo uspješna po količini izvađenog otpada te po broju aktivnih mladih koji su se akciji priključili – međutim – sigurno bi nas sve više razveselilo da hrpa otpada nije veća od “hrpe ljudi” koja se skupila za potrebe ove aktivnosti.Zasigurno će ova akcija pridonijeti da lučica u Kosirači pridonese ideji iza projekta “Čiste luke, čisto more!” a to je da lučice i luke prestanu biti izvorište otpada! Otpad u ovoj lučici bio je šarolik – dijelom sigurno stvoren na samom otoku, ali i velika količina otpada je zapravo nanesena snažnim maestralom i tramontanom koje imaju snagu nanijeti velike količine otpada s otvorenog mora, a uvala Kosirača za njih služi kao prirodni “lijevak”, međutim, nasreću ili nažalost, naselja posidonije zauzavila su taj otpad na dnu kako se ne bi vratio ponovno u otvoreno more i omogućila su nama da taj otpad sakupimo. U idealnim prirodnim uvjetima ova cvjetnica i njena gusta naselja služe kao “zamka za sediment” i “zamka za plavi ugljik”, a sada, na primjeru Kosirače, je “poslužila” i kao “zamka za otpad”.Nakon završetka akcije čišćenja lučice, prema savjetu lokalnog stanovništva bacili smo usput oko i na situaciju kod trajektnog pristaništa na Istu – nažalost, tamo je također prisutna velika količina krupnog i glomaznog otpada kojeg nismo u tom trenutku bili u mogućnosti sakupiti – međutim, već se rade planovi kako bi se i taj dio luke očistio. Nakon tog kratkog pregleda situacije i prebacili smo se u uvalu Široka vozeći se brodom s vanjske strane Ista uživajući u pogledu na male i zanimljive otočiće i hridi – Sestrice, Dužac, Funsetrula, Galiola i brojni drugi. U Širokoj smo vezali svoj brod i krenuli s pripremom ručka i onda nastavili raditi te se bacili na postavljanje izložbe u središtu naselja u parkiću uz more ispod crkve – takozvan dio Ista – Pucrikvo.

S obzirom da na Istu do sada nismo nikada bili dočekalo nas je mnogo znatiželjnih ljudi i pogleda, no svi vrlo uzbuđeni oko toga što mi za njih pripremamo večeras. Noćnu izložbu podvodnih fotografija otvorili smo 20:00 sati u sumrak. Fotografije su se ponovno savršeno uklopile u novi ambijent i dobile novi dom na nekoliko sati. Posjetitelja je bilo mnogo, u posjećivali su izložbu u manjim privatnim grupicama kroz cijelu večer. Ponajviše je bilo mladih i djece. Nedaleko postavljene izložbe slavio se jedan dječiji rođendan pa svu sva djeca u iščekivanju torte odlučili “potrošiti” malo vremena i posjetiti nas, našu izložbu i pobojati nekoliko bojanki koje smo za njih pripremili.S obzirom na to da na ovom malom otoku često nedostaje sadržaja za lokalne i posjetitelje svi su oduševljeno prihvatili ovakav novi edukativni sadržaj i s velikom pažnjom promatrali fotografije kao i čitali popratne priče. Potaknuli smo posjetitelje da promisle o svojim navikama po pitanju otpada te količine plastike stvaraju. Također, smo sve ugroze koje otpad predstavlja povezali s uvijek atraktivnim drugim biološkim i ekološkim pitanjima – zaštite, očuvanja, konzervacije i morskih zaštićenih područja. Ugodna sugestivna atmosfera Pucrikvo savršeno se uklopila u ovu izložbu te smo se na ovom za nas “nepoznatom” otoku osjećali iznimno dobrodošlo! Zahvaljujemo se svim posjetiteljima na dolasku i poštivanju epidemioloških mjera o držanju distance na otvorenom.


U nedjeljno jutro bacili smo se ponovno u more kao i nekolicina mladih iz UMIT. Ponovno smo zaronili, kao i u Kosirači, misleći kako je situacija relativno ok. Članovi UMIT pričali su nam o opsežnoj akciji koju su organizirali prije nekoliko godina kojom su izvukli velike količine otpada, posebice glomaznog. Zbog te činjenice očekivali smo brzu i jednostavnu akciju čišćenja – međutim, prevarili smo se.


U dijelovima lučice gdje su se stvorile male udoline djelovanjem motora katamarana koji pristaju na Ist – udoline su ispunjene otpadom. Gdje god se baci pogled, pogled pada ili na plastičnu bocu, čašu, potplat cipela i mnogo toga drugog. To nije moguće opisati riječima, te ni fotografije nisu dovoljno vjerodostojne. Radi se o iznimno velikim količinama otpada koje na trenutke nažalost podsjećaju na situaciji na Dugom otoku u uvali Čuška dumboka u kojoj se prije 4 godine dogodila ekološka katastrofa kada je sadržaj ilegalnog odlagališta kišnom bujicom otklizao u uvalu. Na prvu se većina struktura na dnu čini kao kamenje, no zapravo se radi o ukopanoj plastici koja podizanjem sedimenta od motora katamarana biva sve više i više zakopana u dno.


I kao da to sve samo po sebi nije bilo dovoljno, u podmorju smo zatekli gume – mnoštvo guma po cijeloj vali raznih veličina. Kako su one točno tamo završile ne želimo nagađati, ali nam je drago da više neće otpuštati svoje toksične spojeve u ovu lijepu valu. Pri kraju zarona shvatili smo da posao nažalost još nije gotov, kratkim pogledom u dublje naišli smo na još nekoliko gustih nakupina otpada koje trebamo ukloniti – zacrtali smo si to napraviti uskoro, ponovno u suradnji s dragim i vrijednim otočanima!

Nakon kratke pauze za ručak priključili smo se mladima koji su organizirali prijevoz svog izvađenog otpada iz mora s obje akcije na trajektno pristanište Ist. Tamo se nalazi kontejner zadarske Čistoće – kojeg smo napunili gotovo do pola. Otpada je bilo mnogo i sam utovar i istovar svega sakupljenog trajao je nekoliko sati, međutim, uz vrijedne ruke “miljaša” i mladih Ist sav otpad je sigurno utovaren u spremnik. Ni sami nismo mogli vjerovati da radi o tako velikim količinama, međutim, na trenutak nas je pogled na taj otpad usrećio jer sada znamo da više on nije na dnu mora zagađujući more, oštećujući posidoniju i trujući brojne morske životinjice.


Hvala svim članovima Društva 20000 milja i članovima partnerskih organizacija kao i Mjesnom odboru Ista. Veliku podršku našim aktivnostima dali su i ŠRD Rarog Ist i zaposlenici Lučke kapetanije – ispostave Ist!
A sada se bacamo na izradu edukativnih info ploča koje će biti postavljene na ova tri otoka!Aktivnosti ovog programa dio su inicijative Društva 20000 milja “ZAJEDNO PROTIV MORSKOG OTPADA” i projekta “Čiste luke, čisto more!” Društva 20000 milja čiju provedbu sufinanciraju Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Hrvatska elektroprivreda. Zajedno čuvajmo okoliš – sufinancirano sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Sadržaj ovog programa u isključivoj je odgovornosti Društva 20000 milja i ni od kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta FZOEU i Hrvatske elektroprivrede.

Partneri na projektu su udruga Mavena s umjetničkom organizacijom Silba Environment Art, Udruga SOL s Oliba te Udruga mladih Ista i BIUS.