Društvo na jugu – posjetili smo Elafite u sklopu projekta “Ne KLIMAjte palasturu!”

“Ne KLIMAjte palasturu!” je edukativno-istraživački projekt Društva 20000 milja usmjeren na upoznavanje javnosti s manifestacijama klimatskih promjena u moru te istraživanju strogo zaštićene plemenite periske kojoj potencijalno prijeti izumiranju zbog promjene klime.U sklopu edukativnih aktivnosti projekta posjetili smo osnovnoškolce na Elafitima. Njima smo prenijeli svoje znanje i ljubav prema moru. Pričali smo s njima o klimatskim promjenama: Znaju li uopće što su one? Kako ih se može vidjeti i osjetiti? I kako na njih reagira morski okoliš te životinje, biljke i alge koje u njemu žive? O problemu izbjeljivanja koralja učenici su saznali kroz priču iz perspektive koralja zvanog Kora kojeg su njegovi prijatelji algice napustili jer ne vole vrućinu i „kiselo“ more. Svoju priču o pustolovinama i putovanjima podijelio je i Napuhanko koji je kao vrsta ribe koja voli topla mora odlučio se malo „ugurati“ i u Jadran. Brojne druge zgode i pričice podijelili smo s učenicima te im na taj način pojasnili probleme poput rasta temperature i razine mora, acidifikacije, češćih olujnih nevremena i dolaska termofilnih vrsta koje mogu biti samo strane (crnokrugi zekan – Aplysia dactyomela) ali i invazivne (grozdasta kaulerpa, napuhača, tamna mramornica). Također, pokušali smo dočarati kako je to veliki pritisak i stres na Zemlju, sve nas, ali i sve organizme – zbog toga oni češće i lakše mogu oboljeti – a kada nemaju kako ublažiti „simptome“ i nemaju „lijekove“, često ih pokose bolesti – bakterije, virusi, paraziti – kao i plemenitu perisku o čijem smo masovnom izumiranju u Mediteranu već pisali.Nakon kratkog predavanja uslijedila je zabavna edukativna igra. Za učenike od 1. do 4. razreda zadatak je bio kreativan – pobojati dodijeljeni crtež jedne od morskih životinja, dati joj ime te smisliti način kako klimatske promjene mogu (pozitivno i/ili negativno) utjecati na tu pojedinu životinju. Dok su učenici predmetne nastave imali kviz znanja s istim tim životinjama gdje je za pobjedu uz točan odgovor bila ključna i brzina. Najbolje i najkreativnije smo nagradili!Potom su svi saznali iz prve ruke što to rade „istraživača mora“? Upoznali su se s našim brodom Blu, i opremom koju koristimo dok istražujemo posidoniju, ježince, trpove, periske i dr. Također su vidjeli kako izgleda ronilačka oprema i iskusili kako je to disati kroz regulator. Na kraju svega uspjeli su baciti i kratki pogled na našu malu „podmornicu“ – ROV (Remotely Operated Vehicle) kojeg od ove godine koristimo za svoja istraživanja. U sklopu ovih aktivnosti posjetili smo u četvrtak 9. svibnja Područnu školu Lopud gdje nas je dočekalo 13 učenika i učenica vrlo željnih novog znanja o moru, te također Područnu školu Šipan u petak 10. svibnja gdje su nas je u naselju Šipanska luka dočekalo 23 učenika koji pohađaju nastavu u Područnom odjelu Suđurađ i Područnom odjelu Šipanska luka. Zahvaljujemo se svim učiteljima i profesorima, kao i učenicima, na gostoprimstvu te ćemo se sigurno vratiti na Elafite. Projekt se nastavlja i dalje, te na jesen očekujemo nove edukativne radionice na području Grada Dubrovnika.Uz edukativne radionice za najmlađe, cilj ovog projekta je kreirati i edukativnu knjižicu koja bi mogla približiti problem klimatskih promjena svim građanima – za potrebe toga bacili smo se u potragu za stanovnicima Elafita koji bi sudjelovanjem u kratkoj anketi. Kroz nju nama bi istaknuli koliko zapravo znaju o klimatskim promjenama? Vide li ih i primjećuju li ih u svakodnevnom životu? I koliko su one bitne u životu prosječnog otočana? Anketi je dobrovoljno prosutpilo oko 50 sudionika, s otoka Koločep (Kalamota) u naselju Donje Čelo, otoka Lopudu u naselju Lopud, te Šipana u naselju Šipanska luka. Zahvaljujemo se svim sudionicima, te je njihov doprinos ovom projektu iznimno značajan te su informacije prikupljene ovim putem vrlo korisne za druge aktivnosti projekta.Projekt se provodi u partnerstvu s Prirodoslovnim muzejom Dubrovnik uz financijsku podršku Grada Dubrovnika.Fotografije: Nikolina Rohtek i Barbara Čolić