Inicijativa ZPMO se širi – 20000 milja prvi put na Olibu

U sklopu novog projekta unutar inicijative “Zajedno protiv morskog otpada”, pod nazivom “Čiste luke, čisto more!” svoje aktivnosti proveli smo na još jednom predivnom otoku zadarskog arhipelaga – Olib.U petak 14. kolovoza rano smo ukrcali sve potrebne stvari i opremu na ronilački brod i zaputili se prema Olibu. Dočekao nas je predsjednik Mjesnog odbora Oliba koji nam je pružio veliku logističku podršku tijekom svih aktivnosti. Odmah smo prionuli na posao kako bismo odradili akciju čišćenja podmorja lokalne lučice. Njeno podmorje je u proteklih nekoliko godina čišćeno sporadično od strane entuzijastičnih pojedinaca no organizirane temeljite akcije nije bilo – stoga, nismo znali što točno očekivati na dnu. Imali smo dobru podršku s kopna, nekoliko ronioca u moru, nekoliko snorklera te vrijednu ekipu koja je s mrežicama sakupljala popriličnu količinu sitne lagane plastike koja je plutala po površini. Situacija na površini mora slična je onoj u lučici na Silbi – a to je velika količina lagane plutajuće plastike (plastičnih vrećica, ambalaža i njihovih fragmenata) koja pluta samostalno ili upletena u odbačene listove morske cvjetnice pod nazivom čvorasta morska resa (Cymodocea nodosa) koja prekriva veće dijelove dna ove lučice. Akcija čišćenja podmorja lučice na Olibu pokazala je da na samom dnu situacija nije toliko loša – otpada ima, i isti ružni kadrovi se ponavljaju – međutim, s obzirom da lučica dugi niz godina nije sustavno čišćena – iznenadila nas je manja količina od tek desetak vreća punih otpada. One su većinski bile ispunjene komadima odbačenih konopa, ribolovnog alata, igračaka, tepiha i drugih sitnica koje su vjerojatno slučajno ispali pojedincima s brodova. Nešto što nas je neugodno iznenadilo je količina guma u podmorju – nasreću, uspjeli smo ih izvaditi sve, a s jednom velikom smo se posebno namučili – nasreću, pri izvlačenju uskočili su pomoći i dragi posjetitelji Oliba.Prilikom akcije čišćenja naišli smo i na dvadesetak ljuštura plemenite periske u lučici. Veliki primjerci sada u lučici strše uspravno kao spomenici ovog simbola Mediterana koji je posljednjih godina pogođen masovnim mortalitetom.

Također, zabilježili smo i pojavu odbačenih ljuštura ježinaca u lučici uz samu obalu. Odbačene ljušture odbačene su od strane ljudi i to nakon konzumacije samih ježinaca. Ovakva pojava nije rijetka na Jadranu, posebice od strane talijanskih turista koji vole jesti gonade ježinaca, međutim, njihovo sakupljanje u prirodi je regulirano zakonom te nije dozvoljeno sakupljanje bez posjedovanja važeće dozvole nadležnih Ministarstava.Nakon kratkog odmora i prireme ručka bacili smo se na postavljanje izložbe u središtu naselja. Predvečer su nas u pripremam zatekla i posada Princa Zadra – lokalne katamaranske linije koja povezuje otoke Silbu i Olib sa Zadrom. S obzirom da smo na Silbi već duži niz godina aktivni, bilo im je čudno vidjeti nas na nekom drugom otoku – ali da, zajedno smo svi zaključili da se širimo i to je dobro! Princ Zadra s pristajanjem na Olib je sa sobom donio i malo vjetra koji nam je radio sitne probleme pri postavljanju fotografija, no uspješno smo ih premostitli. U malo drukčijem ugođaju, s nešto manje drveća noćna izložba fotografija “Svjetlo i tama na morskom putu” – ovaj put prvi put na Olibu. Već pri postavljanju bilo je mnogo zainteresiranih ljudi koji su svi nestrpljivo čekali otvorenje izložbe za koju su vidjeli da će se odviti na otoku putem promo plakata te su zainteresirano ispitivali kako nam je prošla akcija čišćenja i “koliko je čisto naše more?”. Rekli smo im da po otvaranju izložbe naprave “krug” pa će se možda oni nama vratiti s odgovorom na to pitanje. S obzirom na to da na ovom malom otoku često nedostaje sadržaja za lokalne i posjetitelje svi su oduševljeno prihvatili ovakav novi edukativni sadržaj i s velikom pažnjom promatrali fotografije kao i čitali popratne priče. Potaknuli smo posjetitelje da promisle o svojim navikama po pitanju otpada te količine plastike stvaraju. Također, smo sve ugroze koje otpad predstavlja povezali s uvijek atraktivnim drugim biološkim i ekološkim pitanjima – zaštite, očuvanja, konzervacije i morskih zaštićenih područja. Ugodna sugestivna atmosfera parkića kod lučice na Olibu savršeno se uklopila u ovu izložbu te smo se na ovom za nas “nepoznatom” otoku osjećali vrlo dobrodošlo! Zahvaljujemo se svim posjetiteljima na dolasku i poštivanju epidemioloških mjera o držanju distance na otvorenom te se nadamo da se vidimo dogodine!Hvala svim članovima i volonterima, a posebno Mjesnom odboru Oliba i zaposlenicima Caffe bar Grobak s kojima smo već krenuli u planiranje postavljanje edukativne info – ploče upravo na njihov objekt koji je glavno okupljalište na Olibu te glavna prolazna točka u lučici.


A sada – Ist!


Aktivnosti ovog programa dio su inicijative Društva 20000 milja “ZAJEDNO PROTIV MORSKOG OTPADA” i projekta “Čiste luke, čisto more!” Društva 20000 milja čiju provedbu sufinanciraju Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Hrvatska elektroprivreda. Zajedno čuvajmo okoliš – sufinancirano sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Sadržaj ovog programa u isključivoj je odgovornosti Društva 20000 milja i ni od kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta FZOEU i Hrvatske elektroprivrede.

Partneri na projektu su udruga Mavena s umjetničkom organizacijom Silba Environment Art, Udruga SOL s Oliba i Udruga mladih Ista.