Društvo 20000 milja u Crnoj Gori – suradnja s MedCEM – om

U okviru projekta koji je provodila crnogorska nevladina organizacija MedCEM (Mediteranski centar za ekološki monitoring) pod nazivom “Website – Baza podataka o morskim i obalnim zaštićenim područjima Crne Gore”, član Društva 20000 milja, Hrvoje Čižmek u dva navrata je bio uključen u provođenje projekta kao strani konzultant za odabir i uspostavu zaštićenih morskih područja u Crnoj Gori.

Projekt je financirala organizacija MedPAN, uz pomoć FFEM, MAVA i Fondacije princa Alberta II od Monaka. Cilj projekta je na jednom mjestu objediniti raspoložive podatke o zaštićenim područjima crnogorskog primorja, s posebnim naglaskom na buduća zaštićena područja u moru (ZPM = MPA). Crna Gora je posljednja zemlja u Mediteranu (uz BiH) koja nije uspostavila ni jedno zaštićeno područje u moru, iako planovi i programi za to postoje.

Dvojezični website (koji ulazi u završnu fazu ovih dana) nalazi se na adresi http://mne-mpa.org


Višemetarski “dead matte” naselja posidonije na lokaciji Ratac (Fotografija: Dušan Varda; MedCEM)