Radionice o zaštićenim morskim područjima u Crnoj Gori

Radionice “Direktiva o staništima” i “Zaštićena morska i obalna područja u Crnoj Gori” organizirana su u Institutu za biologiju mora Kotoru 19. studenog. Tema zaštićenih područja, a posebice razvoja Natura 2000 mreže, u Crnoj Gori postaju sve aktualnija s pristupanjem Crne Gore Europskoj uniji. Odazvali smo se na poziv dragih partnera iz udruge MedCEM koji su suorganizatori ovog događaja u sklopu projekta “Empowering legal fisheries in future Montenegrin MPA’s.”

Naše sudjelovanje viđeno je kao vrlo korisnim kao primjer suradnje organizacija civilnog društva s javnim ustanovama u istraživanju staništa i organizama, te prikupljanje važnih podataka za ustanovu MZP i/ili njihovo dizanje na višu razinu zaštite. Također smo skrenuli pažnju ponajviše na naša zapažanja stanja zajednica riba u Hrvatskoj i područjima u Crnoj Gori na kojima smo odradili istraživanja u 2017. godini, a koja su područja budućih MZP u CG: Ratac, Katič i Platamuni. Također, s velikim iskustvom u edukaciji građana podijelili smo svoja znanja sa stručnjacima iz Crne Gore. Nadamo se da će u budućnosti broj morskih zaštićenih podruja na Jadranu rasti, kao i kvaliteta njihovog staništa!